Správne polohy pre cvičenie autogénneho tréningu

Ako všetko tak aj autogénny tréning (ďalej AT) vyžaduje špecifické prostredie a polohy pre správne cvičenie. Začnime teda prostredím. Pre cvičenie AT je najvhodnejšie tiché a pokojné prostredie. Niektorým z Vás možno bude vyhovovať aj prostredie so zatiahnutými žalúziami/závesmi, teda akési pološero. Pokúste sa nájsť si počas dňa, čo možno najtichšie miesto. Miesto, kde nebudete nikým a ničím rušený. Vypnite si vyzváňanie na mobile, vypnite počítač a iné možné zdroje akéhokoľvek hluku. Nasledujúci čas je vyhradený výhradne pre Vás. Je to čas, kedy budete len sami so sebou. Čas, kedy si oddýchnete a naberiete novú energiu. Sami pre seba si v duchu povedzte: „Nie je kde byť a nie je čo robiť.“ Skúste na chvíľu zabudnúť na všetky problémy a starosti a naplno sa venujte sami sebe. Verím, že sa Vám to oplatí a mnohonásobne vráti.

Miesto by sme mali zabezpečené. Prišiel čas na polohu. Pred tým než zaujmete polohu skontrolujte prosím, či nemáte na ruke hodinky alebo náramky. Taktiež skontrolujte, či vás netlačí opasok. Cieľom je zbaviť sa všetkého, čo by mohlo počas relaxácie vyvolávať nepríjemné pocity.

DSC6709biele5 Správne polohy pre cvičenie autogénneho tréninguPoloha ležmo. Ak je to možné, je najlepšie pri AT ležať. Ľahnite si na chrbát, brada nižšie než čelo, ruky a nohy ležia voľne, mierne od tela. Prikryte sa niečím, aby vám nebola zima. Ak Vám to telo dovolí otočte si dlane smerom nahor alebo ich dajte na hranu malíčku. Ak sa Vám to nepodarí nechajte ruky voľne ležať dlaňami nadol. Uvoľnite nohy a špičky dajte mierne od seba. Zavrite oči a uvoľnite sa. Prejdite si v mysli celé telo a s výdychom uvoľnite oblasti, v ktorých ešte stále pociťujete napätie.

Ak si nemáte možnosť ľahnúť, môžete použiť dve polohy v sede.

 Polohu mexičana alebo polohu kočiša. Začnime polohou mexičana. Dajte si stoličku blízko k stene tak, aby ste si o ňu mohli oprieť hlavu. Sadnite si a natiahnite nohy pred seba. DSC6727 23 Správne polohy pre cvičenie autogénneho tréninguChodidlá sa mierne dotýkajú zeme, nohy sú mierne rozkročené a pokrčené v kolenách. Nájdite si takú polohu, aby ste necítili žiadne nepríjemné napätie. Oprite sa o operadlo stoličky a hlavu mierne zaklonte a oprite ju jemne o stenu tak, aby Vám nepadala až príliš dozadu a nespôsobovala tak nepríjemné naťahovanie svalov na krku. Ruky položte na operadlá stoličky alebo na stehná. Ruky sa navzájom nedotýkajú. Snahou je, čo najviac minimalizovať rušivé podnety z vonkajšieho prostredia. Zavrite oči a uvoľnite sa. Prejdite si v mysli celé telo a s výdychom uvoľnite oblasti, v ktorých ešte stále pociťujete napätie.

Nevyhovovala Vám poloha mexičana, môžete skúsiť polohu kočiša. Sadnite si na stoličku a mierne rozkročte nohy. Odsadnite si trošku od operadla, aby Vás nelákalo sa o neho oprieť. Vystrite, čo možno najviac chrbát a postupne spúšťajte hlavu a ruky smerom k stehnám. Nechajte hlavu voľne padnúť medzi ramená a ruky položte voľne na stehná tak, aby sa vzájomne nedotýkali. Zavrite oči a skúste pohybovať trupom smerom dopredu a dozadu a hľadať rovnovážnu polohu. Polohu, v ktorej nebudete alebo budete pociťovať minimálne napätie. Jedná sa o tzv. samonosnú polohu tela. Ak ste ju našli, zavrite oči a uvoľnite sa. Prejdite si v mysli celé telo a s výdychom uvoľnite oblasti, v ktorých ešte stále pociťujete napätie.

DSC6714biele2 Správne polohy pre cvičenie autogénneho tréninguTeraz ste pripravený na cvičenie AT. Jedno cvičenie Vám zaberie max 10 minút. Je vhodné ho opakovať minimálne 2 krát denne, ráno a večer. Ideálne je cvičiť AT trikrát do dňa, aby sa nové spoje lepšie uchytili v mozgu. Prostredníctvom AT si naprogramujete vaše telo tak, že v záťažových situáciách Vám bude stačiť spomenúť si na formulku: „Som pokojný a uvoľnený.“ a vaše telo sa automaticky prepne do nacvičeného stavu. Ako všetko aj AT vyžaduje tréning a cvik. Z toho dôvodu sa volá aj tréning. Doprajte si teda čas a nevzdávajte sa po niekoľkých neúspechoch. Verte, že výsledok stojí za to. Ak máte nejaké otázky, kontaktujte ma cez mail alebo zanechajte komentár pod článkom. Členovia online kurzu AT ma môžu kontaktovať aj vo fóre, ktoré sa nachádza vo VIP zóne.

Ešte ste sa neprihlásili do online tréningu AT?

Využite možnosť a prihláste sa do unikátneho online tréningu AT a obdržíte odo mňa zdarma návod ako z pohodlia domova cvičiť Autogénny tréning.

Čo v sebe tento jedinečný tréning zahŕňa?

  • inštrukcie ako cvičiť AT – základných 6 mailov popisujúcich jednotlivé formulky, všetko z pohodlia domova
  • tipy, rady a bonusy – 5 emailov nabitých radami ako zlepšiť cvičenie AT
  • dokumenty – dotazník merajúci výšku stresu za posledný rok, diár pre zaznamenávanie pokroku pri cvičení
  • osobné konzultácie – v prípade akýchkoľvek otázok alebo problémov
  • prístup do VIP zóny

Uľahčite si život poznaním seba

Martin Čajko

25 ročný absolvent psychológie na UK so sklonom k filozofii denného života. Idealista, optimista, psychológ a ezoterik sú prívlastky, ktorými ma niekedy označujú. Život je neustály pohyb v pred a nie úzkostná stagnácia. Preto je mojím životným poslaním osobnostný rozvoj a pomoc druhým. Moje životné motto: Dúfam, kým dýcham. Teším sa na Vás.

Uverejnené v Relaxácia (autogénny tréning) Označené s: , , , ,

Podeľte sa o svoj názor!